Dlaczego nie warto wykorzystywać banku zdjęć w social mediach? - Agencja Reklamowa Useitly

Dlaczego nie warto wykorzystywać banku zdjęć w social mediach?

Dlaczego nie warto wykorzystywać banku zdjęć w social mediach?

Na co postawić, by grafika przyciągała większą uwagę? Jakie znaczenie ma kolor w grafice? Jeśli  nie masz pomysłu, jak powinna wyglądać grafika w social media – sprawdź.

Social media to przewaga obrazu nad treścią. Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie stron takich jak Facebook, Twitter czy Instagram bez warstwy graficznej. Dobrze dobrana i umieszczona grafika pozwala na uzyskanie większego zainteresowania odbiorców. 

 

Cele i potrzeby

Rola zdjęć w social mediach jest niepodważalna. Są widoczne na pierwszym planie i to one przykuwają uwagę użytkowników portali, by chociażby kliknęli w daną reklamę czy wartościowy post. Muszą więc być odpowiednio dobrane. Nie chodzi tu tylko o to, by pasowały do publikowanego materiału i były jak najwyższej jakości. Ważne też jest to, co tak w ogóle przedstawia zdjęcie. Szukając odpowiednich zdjęć do wpisów na Facebooka lub Instagrama, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, na jakie zdjęcie samemu na pewno zwróciłoby się uwagę. Selfie, profesjonalne zdjęcie robione przez fotografa czy sucha grafika? Unikalne zdjęcie, zrobione przez właściciela konta czy takie, które widzi się już piąty raz w sieci? Nie ulega wątpliwości, że najlepsze będzie zdjęcie wykonane przez fotografa – a najlepszą decyzją będzie zrobienie sesji w różnych kreacjach, dzięki którym będziesz mógł/a wykorzystać kilkanaście fotografii nawet w okresie trzech miesięcy mając zaledwie tylko jedną sesję.

 

Banki zdjęć – co to takiego?

Banki zdjęć to takie miejsca, gdzie gromadzone są wysokiej jakości zdjęcia, które mogą być wykorzystywane przez każdego na stronach internetowych czy nawet w social mediach, jeśli mają odpowiednią licencję. Banki zdjęć dzielą się na macrostocki oraz microstocki. Różnica między nimi jest taka, że microstocki udzielają licencji Royalty Free dużo tańszych niż macrostocki i współpracują z mniej znanymi fotografami, za to w szerszym gronie. Ponadto microstocki współpracują z artystami zwykle jedynie przez internet. Banki zdjęć są jedną z możliwości dla fotografów, nawet amatorów na wyciągnięcie swoich zdjęć z szuflady, a nawet zarobienie na nich trochę grosza. Oczywiście większość użytkowników wybiera microstocki, gdyż dają one lepsze warunki i możliwości. Na rynku istnieją zarówno darmowe, jak i płatne banki zdjęć. Wśród darmowych popularny jest na przykład Pixabay.com, a wśród płatnych prym wiodą takie jak Depositphotos czy Shutterstock. Warto pamiętać o tym, że zdjęcia z darmowych banków często są gorszej jakości niż z płatnych, ale nie w każdym wypadku.

 

Dlaczego nie warto korzystać z banków zdjęć?

Banki zdjęć są bardzo popularne, a ludzie kupują i pobierają z nich mnóstwo zdjęć i grafik. O ile na stronę internetową czy blog takie zdjęcie będzie dobre, o tyle do social media niekoniecznie. Dlaczego?

 

1. Licencje

Zainwestuj w media społecznościowe! W 2020 popularność strony internetowej i zaufanie to ważne czynniki, które pomogą w wyświetlaniu witryny jako jednej z pierwszych w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj, aby umieścić na swojej stronie przyciski, które ułatwiają udostępnianie na portalach społecznościowych. Jest to sposób bezpłatny i skuteczny. Zoptymalizuj wygląd swojej strony internetowej lub bloga, nakłaniaj do dyskusji, twórz ciekawe posty i grafiki, a Twoja obecność w internecie na pewno ruszy do przodu. Oczywiście, aby zdobyć zacne grono fanów i wiernych przyjaciół w mediach społecznościowych, może to zająć sporo czasu i będzie wymagało niemałego wysiłku, ale zdecydowanie warto. 

2. Strata czasu

Znalezienie odpowiedniego zdjęcia potrafi pochłonąć mnóstwo czasu. W banku zdjęć można „utknąć” na naprawdę długo. Dodając jeszcze do tego licencje i ceny, które także są istotnymi kryteriami wyboru, może upłynąć naprawdę bardzo dużo czasu zanim znajdzie się właściwe zdjęcie. Oczywiście samodzielne zrobienie zdjęcia także zajmuje sporo czasu, bo to nie tylko przygotowanie się i sprzętu do fotografowania, ale także późniejsza obróbka i modyfikacja. Jednak na zdjęciach, na których będzie ukazana nasza twarz zbudujemy większe zaufanie do klienta i będziemy wyróżniać się na tle konkunrecji w social mediach.

3. Sucha grafika nie przyciąga

Zdjęcia umieszczane w bankach zdjęć są po prostu suchą grafiką. Pasują do urozmaicenia artykułu, ale nie do social media. Na portalach chodzi przede wszystkim o kontakt z klientem. Publikowane posty muszą być kierowane bezpośrednio do klienta, a zdecydowana większość użytkowników najpierw zwraca uwagę na zdjęcie, a dopiero później na tekst. Dlatego właśnie najlepiej sprawdzi się zdjęcie wykonane podczas sesji z fotografem z dodanym na nim tekstem, na przykład jakimś pytaniem do użytkowników czy klientów. Zdjęcia z banku zdjęć nie zawsze można zmodyfikować, a taka sucha grafika od razu daje wrażenie, że post jest nastawiony na hurtową sprzedaż zamiast na kontakt z klientem i mało kto zwróci na niego uwagę.

Podsumowanie

Jak widać, banki zdjęć nie są najlepszym wyborem jeśli chodzi o zdjęcia w social mediach. Zdjęcia z banków można wykorzystywać chociażby na blogu, jednak w social mediach warto postawić na te gdzie pojawi się nasza twarz. Jeśli nie stać nas na współpracę z fotografem czy nie mamy na to czasu, możemy zacząć robić popularne “selfie”, bo dziś samodzielne robienie zdjęć jest niezwykle proste. Mamy smartfony, więc możemy robić zdjęcia niemal w każdym miejscu i czasie. Nie potrzebujemy też nawet drugiej osoby do robienia nam zdjęć, bo możemy robić selfie albo użyć samowyzwalacza. Wystarczy tylko mieć pomysł na zdjęcie i nie trzeba nawet się specjalnie przygotowywać do jego zrobienia. Natomiast możliwości szybkiej i prostej obróbki daje Instagram. Jeśli natomiast obróbka w tej aplikacji Ci nie wystarczy, możemy nawiązać współpracę przy projektowaniu grafik na social mediach. Współpracuję z wieloma klientami, a opinie na ten temat znajdziesz tutaj. W tych czasach więc korzystanie z banków zdjęć świadczy wręcz o lenistwie właściciela konta w social mediach.

 

 

 

Zobacz także:

Kiedy warto pisać długie posty w social mediach?

Kiedy warto pisać długie posty w social mediach?

CZYTAJ DALEJ
Jak używać hasztagów na Instagramie?

Jak używać hasztagów na Instagramie?

CZYTAJ DALEJ
ebook za darmo grafika

Praktyczny e-book

Udostępniamy dla Ciebie bezpłatnie

E-book stworzony z myślą o właścicielach małych jak i większych firm. Poruszamy w nim zagadnienia związane z rozpoczęciem działań na portalach społecznościowych od strony biznesowej. Ponad 420 osób zwiększyło zasięg w Social Media po przeczytaniu tego e-booka. Dołącz do nich i zacznij działać z rozmysłem.